Tři dny přemýšlím o nějakém výstižném českém překladu a nějak jsem neuspěla, tak zůstanu u nazývání věcí pravými jmény a budu vesele komolit češtinu s angličtinou.
Oil pulling je tisíce let stará metoda, kterou jsem objevila teprve před pár týdny a chtěla jsem se o poznatky podělit, protože je možné, že jste o ní taky neslyšeli :) Jedná se o nenáročnou, přírodní, zcela bezpečnou a údajně hodně efektivní metodu, která s sebou nese řadu pozitivních účinků, o kterých se zmíním v článku.
Rozhodla jsem se ji vyzkoušet jako součást mýho boje s ne-zrovna-pěknou pletí a myslím, že je pro mě dobrá i z toho důvodu, že mi před třemi měsíci začaly růst obě horní osmičky, ke kterým se dost špatně dostávám kartáčkem.
JAK NA TO?
Jednoduše – do pusy dáte lžíci oleje a dvacet minut se ji tam snažíte udržet. Převalujete, přesouváte, děláte takový různý ty pohyby jako s ústní vodou a snažíte se nevyprsknout ani nepolknout. Pro mě je určitě nejschůdnější možnost kokosový olej, na jehož chuť jsem hodně zvyklá a občas ho trochu sním i jen tak, ale poslouží jakýkoli kvalitní, za studena lisovaný olej. Z oil pullingu jsem si udělala ranní rituál – běžně ho prováděla, když jsem se ráno oblíkala a líčila do práce, nijak mi to v tu dobu v ničem nevadilo. Teď, když jsme na cestách, pravidelně držíme bobříka mlčení společně s K. během přípravování snídaně.
Olej se postupně smísí se slinami a myslím, že i reakcí s toxiny zvětší objem, takže se může stát, že už nebude k vydržení. Je možné, že se vám napoprvé nepodaří vydžet celou dobu, nic se neděje, pokud ho potřebujete vyplivnout předčasně, ale pokračujte s novým olejem do celkových dvaceti minut. Nebo se na tento čas pokuste dostat během prvních pár dnů, abyste opravdu mohli z praktikování téhle metody těžit.
Spolknutí se ale vyvarujte za každou cenu. Oil pulling děláme právě proto, aby se toxiny na olej navázaly a dostali jsme je z těla.
Následně se doporučuje vypláchnout si pusu slanou vodou, na což jsem většinou ráda zapomněla, a vyčistit si zuby klasickým způsobem.
JAK TO FUNGUJE?
Oil pulling se doporučuje provádět jako první věc ráno, než začneme jíst a pít a posouvat tím i přítomné mikroorganismy dál do těla. Díky tomu, že ulehčíme tělu v boji s bakteriemi a toxiny, které se přes noc nahromadily v ústech, bude mít víc prostoru pro to, aby se věnovalo léčení svých jiných, potřebnějších částí.
Nejsem zrovna nadšený mladý chemik a poslední hodinu biologie jsem taky měla už krásných pět let zpátky, ale proč je k tomu dobrý právě olej chápu tak, že díky tomu, že “mastné” věci se na sebe vážou mnohem lépe, než když se snažíme smíchat například olej s vodou, a bakterie mají ve svých obalech právě tuk, navážou se na olej a my to pak všechno vyplivneme. Ideálně do koše, táta vždycky říkal, že mastnota nemá přijít do umyvadla / dřezu, aby se neucpal odtok.
PROČ TO VYZKOUŠET?
Jak jsem psala v úvodu, studie prokázaly přísnos oil pullingu v mnoha oblastech (a i kdybyste náhodou vážně žádný z nich po pravidelném správném provádění nepostřehli, minimálně si nemůžete ublížit). Oil pulling není “lékem” na nějaké úplně konkrétní problémy, celkově se jedná o detoxifikační metodu, která pomůže zdraví celého těla.
- Ulehčíte tělu od boje se spoustou fuj věcí, které vznikají třeba rozkládáním mikrozbytečků potravy v ústech a ono bude moct věnovat víc času a úsilí léčení se na místech, kde to je potřeba víc. Například rozsáhlý zdroj informací Oilpulling.com uvádí vážně dlouhou řadu onemocnění a zdravotních problémů, pro jejichž léčbu může být oil pulling přínosem – hodně logické mi přijde právě třeba akné, ekzémy, alergie a astma, záněty dásní, se kterými jde ruku v ruce nepříjemný dech a další onemocnění ústní dutiny.
- Obecně pomáhá hygieně ústní dutiny, jazyku, dásní a zubů – pomůže odstranit nečistoty i z míst, kam se nedostaneme zubním kartáčkem.
- Pokud používáte kokosový olej, zároveň svoje zuby velmi šetrným způsobem trochu vybělíte.
Od doby, co oil pulling praktikuju, cítím příjemný rozdíl v ústech – zuby mi připadají čistější a hladší než dřív a dech ráno po probuzení je určitě svěžejší. Pleť se mi trochu vyčistila a působí zářivěji, ale tady může hrát roli i Oil cleansing, o kterém určitě taky napíšu. Co se týče pupínků, zlepšení zatím nevidím – ale u spousty léčebných metod je běžné v prvních fázích dokonce zhoršení stavu a protože jsem přesvědčená, že dělám pro své tělo něco dobře, ještě tomu dám čas :)
Shodou náhod se do oil pullingu před pár dny pustila s cílem zejména zlepšit stav kůže na zádech i moje nejmilejší Téra, která k mý obrovský radosti nejen, že využila mojí pomoci a založily jsme spolu její blog zaměřený na jógu a zdravý životní styl, ale hlavně fakt poctivě píše články s velkou informační hodnotou. Během pár týdnů svoje poznatky o oil pullingu shrne určitě i ona. A zatím si s “T. hlavou dolů” můžete zacvičit :)
4 Comments
[…] svých zkušenostech s touto metodou psala i Luc, takže pokud vás oil pulling zaujal, můžete se podívat i na její […]
[…] nezačal zrovna úspěšně, když jsme stavěli, abysme vyplivli kokosový olej po oilpullingu, vypadl mi telefon z auta na silnici a skleněná “fólie” na displeji trochu umřela. Když […]
Tohle jsem delala delsi dobu pravidelne, ale s olivovym olejem. Dost mi to pomahalo pri zacinajicim boleni v krku. PS: Na pupinky je skvely sudocrem na noc (ale jasne, ocista zevnitr je nutna).PS2: diky za tip na skvely blog tve kamaradky. PS3:uvazuju delsi dobu nad blogem, muzu se zeptat, kolik by stala tva pomoc (asi teda spis vytvoreni stranky, haha:)) zdravi J.
Skvělý článek, četla jsem o této metodě už dřív, chvíli ji praktikovala, ale pak mě to přestalo bavit. Asi to zkusíme znovu. :)