erasmus, Norway, travels

Erasmus v Norsku – Jak se stát Norem v 6 krocích

posted by cassidy on 2018-02-10 at 8.40 AM, 2 comments

Přesně takhle se jmenovala krátká prezentace Klary, naší učitelky norštiny, a vystihla v ní vážně hezky to, jak nám hned druhý školní den přiblížit život v Norsku, dát nám takový základ pro pochopení toho, jak tu věci chodí. A protože je Klara boží a podpořila mě v tom, můžu vám to tu volně převyprávět, abyste taky věděli :)

1. Naučte se milovat přírodu
To asi nepotřebuje komentář. Norové v přírodě tráví každou volnou chvíli a jakmile to jen trochu jde, odjíždějí načerpávat energii do svých malých chatiček daleko od všeho a mimo dosah vymožeností dnešní doby.

2. Gå på tur
„Choďte na túry“ – na jaře, v létě, na podzim pěšky, v zimě na běžkách. Před prací, po práci, během volný neděle. Popovídat s kamarádkou? Ne nad kávou, ale při šplhání na jednu z milionu hor obklopujících město.

3. Naučte se milovat počasí
Neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení. Měřítka se tu poněkud posouvají a pokud neprší, znamená to, že je hezky. Zataženo a více než deset stupňů se považuje za OK počasí jak v létě tak v zimě. A pokud náhodou vysvitne slunce, je to znamení, že máte okamžitě nechat všeho, co děláte (ať je to sebedůležitější) a mazat ven.

jak_se_stat_norem_2

4. Užívejte si ticho
Alias “Don’t talk to strangers, don’t say hi.” Pokud promluvíte na cizího člověka, buď:

  1. Máte vážně vážnej důvod
  2. Jste Američan
  3. Jste blázen
  4. Jste kombinace dvou předchozích

5. Trochu jiné “normální” chování
Výjimkou je, pokud jste na túře a potkáte za celý den sotva živou duši, té se „hei” říct může. Vlastně i doporučuje, protože v horách se občas „kámoš” může hodit. V poslední době na mě několikrát na internetu vyskočila série obrázků o introvertních Finech, přesně to samé by se dalo aplikovat na Nory. Dokonce existuje knížka The Social Guidebook to Norway, kterou napsal lektor norské kultury Julien Bourdelle a je až neuvěřitelně výstižná a vtipná, zvlášť když ty situace vážně každou chvilku vidíte na vlastní oči.

6. Začněte pít
Kafe. Norsko je (hned po Finsku) největší světový konzument kávy s průměrnou spotřebou 7.2 kg na osobu za rok. Možná vás při čtení nadpisu napadl alkohol. S tím je to takový zvláštní. Přes týden se ho dotkne málokdo a se skleničkou vína k večeři byste mohli sklidit pár významných pohledů, ale o víkendu se většina mladých zlíská po třech pivech, zpívá, vříská, tančí na stolech a všechno je to v pořádku.

Bonusová otázka, kterou jsem často dostávala: “A co norština?” Norština mi sedla. Bavila mě a mám pocit, že mi i celkem šla. I když neumím německy (to je prý pak o dost jednodušší) a z Čech jsem i přes všechny původní ambice odjížděla s tím, že umím norsky akorát napočítat do deseti (později jsem zjistila, že ještě ke všemu špatně :D). Ve škole jsem měla norštinu jako jeden z předmětů dvakrát týdně a na konci semestru jsem jako závěrečnou zkoušku zvládla hodinu konverzovat s ostatními. Samozřejmě šlo o jednoduchou norštinu (když se bavili mezi sebou mí spolubydlící – rodilí mluvčí, byla jsem ráda, že jsem postřehla jedno slovo ve větě), ale i tak jsem měla pocit, že po necelých čtyřech měsících jsem na podobné úrovni jako po pěti letech učení se francouzštiny na gymplu.

O Erasmu už jsem napsala:

Chystám články:

  • Erasmus v Norsku – Na kolik to vyjde?
  • Erasmus v Norsku – Aplikace, které by se vám mohly hodit
  • Erasmus v Norsku – Co jste o Norsku možná nevěděli
  • Erasmus v Norsku – Jak jsem pomáhala organizovat TEDxBergen

2 Comments

  • Reply Gabriela 2018-11-15 at 8.38 AM

    Zaujímavý članok ! :)

  • Reply Alžbětina 2018-02-13 at 2.16 AM

    Za sebe bych jenom doplnila:
    – jdu na lyže = jdu na 99 % na skialpinistické lyže – Norové rádi šplhají na vrcholky na lyžích a pak je sjíždí dolů
    – budou se s vámi bavit anglicky, ale aby vás vzali mezi sebe zkrátka budete potřebovat norštinu
    – jsou depresivně fit, takže se nedivte, když na “procházce” vyplivnete duši

    Já si na norské kafe tedy nezvykla, ale zato jsem si ráda zvykla na brunost s džemem. :)

  • Leave a Reply