life & stories, Norway, travels

“Velkommen til Norge!”

posted by cassidy on 2016-09-10 at 6.34 AM, 15 comments

Ušklíbli jsme se na sebe, když jsme se ráno probouzeli do deště. A další den taky. I ten následující. Klidným tempem jsme se tři dny posouvali vnitrozemím směrem na severozápad. Vždycky spoustu hodin “ničím”, klidem, spoustou tunelů, mokrýma klikatýma úzkýma silničkama mezi lesy, které nás postupně dovedly až vysoko na náhorní plošinu Hardangervidda, kde už převládaly spíš kleče a lišejníky, občas bylo i za jízdy z auta vidět spoustu hub a o silnici jsme se často dělili s ovcemi. Nepřestávali jsme žasnout nad nespočtem víkendových domků a chatiček a snažili se představit si život v odlehlých sídlech daleko od jakékoli známky civilizace. Kdekoli nás cestou něco jen maličko zaujalo, zastavili jsme (případně se při nejbližší možnosti i otočili a vraceli pořádný kus cesty zpět, protože s pěti-a-kus-metrovým autem se na těch úzkých klikatých silničkách nedá otočit úplně kdekoli, kde si Cass usmyslí), prošli se, zmokli, a s takovým napjatým a zároveň hrozně excited pocitem z toho všeho neznáma pak vždycky zase zapluli do “bezpečí” dodávky, zapnuli na chvilku topení naplno, ohřívali si ruce o tumblery s čajem nebo kávou a mrkali na sebe, když jsme si předávali sdílenou tyčinku nebo oplatku (sdílenou proto, abysme neměli pocit, že jíme tolik nezdravýho jídla, samozřejmě :)) Užívali jsme si krásný dny na cestě, to probouzení do deště s výhledem na hory skrz zadní dveře, na který jsme nezvládli přidělat záclonky, a připadali si na úpatí těch skalních stěn, mezi jezery a na březích fjordů strašně maličký.

Když počet kilometrů zbývajících do Bergenu klesnul pod stovku, nervozita začala trochu stoupat. Přeci jen se někam stěhujeme na následující půlrok a tentokrát to není jako dřív, třeba na Zélandu nebo v Asii, tak, že kdyby se nám to úplně nepozdávalo, nic nás nedrží a můžeme během pár dní přesídlit.

Do Bergenu přijíždíme pár hodin před domluvenou schůzkou s majitelkou domu, kde máme přes internet domluvený pronájem pokoje, takže máme možnost si projít kousek města (a eventuelně ještě vzít rychle nohy na ramena? :D) Bergen je moc hezký město. Všechno je čistý, spousta historických kamenných budov v centru vytváří příjemnou atmosféru, úpatí vysokých hor, které se od centra města zvedají, je poseté udržovanými dřevem obloženými domy a ačkoli nervozita neopadavá, utíkat se mi nechce :)

A bydlení? Já jsem o organizování tohohle “výletu” zatím nic nepsala, ale kdybych poslední měsíce nepadala každou noc do mdlob vyčerpáním ještě předtím, než mi hlava dopadla na polštář, věřím, že právě hledání ubytování by mi bylo schopný zapříčinit pár bezesných nocí. Tři měsíce listování realitními servery, čtyřicet obepsaných inzerátů, tři negativní odpovědi… Navíc téměř všechny pokoje, které se ve sdílených domech a bytech pronajímají, jsou maličký místnůstky, kam se vejde sotva postel, často nemají ani prostor pro psací stůl (sedm metrů čtverečních? Normálka.) a se světlem to není žádný zázrak. Já jsem tohle po zkušenosti z Aucklandu strašně nechtěla, ale vypadalo to, že  si vážně nebudeme moct vybírat, naopak, vzhledem k “úspěšnosti” hledání nám dost reálně hrozilo, že budeme muset nějakou dobu pobýt v autě. Chodit do školy z auta není dobrý :D

Asi dva týdny před odjezdem, přišla čtvrtá odpověď. Ta jedna! Na dobrý věci se vyplatí počkat. A tak máme krásnej světlej pokoj v prvním patře velkýho rodinnýho domu obloženýho bílým dřevem, ze kterýho vedou dveře přímo na terasu. A o tom výhledu na moře vím od prvního dne, že mi, rybě, bude hodně chybět.

Askøybrua, Askøy Bridge, sunset, Bergen, Norway

Prostě skoč, křídla rozháhneš cestou. Číča v kleci. Bergen, Norsko.

A nakonec i přestalo pršet.

15 Comments

 • Reply Erasmus v Norsku – studium - angelic-perfection.netangelic-perfection.net 2020-01-14 at 8.34 AM

  […] Sehnat místo k žití nebylo vůbec snadný. Protože se mnou měl původně bydlet v Norsku většinu času Tom, nepřipadala v úvahu kolej […]

 • Reply Kristýna 2016-10-12 at 11.27 PM

  Netrpělivě každý den aktualizuji tvou stránku a stále žádný nový příspěvěk :( šup šup nemohu se dočkat :) těším se na pokračování! :)

  • Reply cassidy 2016-10-15 at 6.51 AM

   Týnko! Zrovna ses trefila, novej článek je na světě :)

 • Reply Martina 2016-10-04 at 6.26 AM

  Přečetla jsem to jedním dechem!

  • Reply cassidy 2016-10-15 at 7.07 AM

   <3

 • Reply Quanti 2016-10-04 at 2.42 AM

  Hardangervidda! O té jsou Stavitelé mostů <3 užívej!!!

  • Reply cassidy 2016-10-15 at 5.51 AM

   Jé, vidíš, a ty já vůbec neznám. Doporučila bys? :)

 • Reply Beta 2016-09-18 at 10.08 AM

  Včera jsem přiletěla z Bergenu po pěti měsících života a práce v Norsku a jsem hrozně zvědavá, jak se Ti bude v Norsku líbit. Bergen je nádherné město a velmi přívětivé (mně se osobně líbí mnohem, mnohem víc než Oslo).
  Hodně štěstí se studiem!

  • Reply cassidy 2016-10-15 at 2.47 AM

   WordPress mi dlouho schovával komentář, tak se omlouvám, že reaguju až teď! Děkuju, děkuju, ale právě jsem na přednášce přečetla celý tvůj blog, takže přebíráš trochu odpovědnosti za případný neúspěchy, haha :D

 • Reply Anet 2016-09-17 at 2.56 AM

  “Chodit do školy z auta není dobrý :D” vzpomínám, jak jsem s kamarády na erasmu nakonec bydlela v bývalým solárku, který ale podle nás bylo zástěrkou pro takovej maličkej bordel…:D Ten výhled je boží <3 těším se na pokračování! Mějte se :)

  • Reply cassidy 2016-10-15 at 2.45 AM

   Anet, ty mě bavíš :D Věřím, že to občas úplně k smíchu nebylo, ale takhle zpětně… Jsem ráda, že jste to v pořádku přežili!

 • Reply Jane 2016-09-13 at 8.31 AM

  To se tak krásně čte, víc, víc, víc! A ať je to všechno i nadále boží, protože zatím to zní vážně báječně! <3

  • Reply cassidy 2016-10-15 at 2.41 AM

   Děkuju, Jane! To, že si najdeš čas nechat tu komentář je vážně moc hezký a píše se mi o to líp <3

 • Reply Misa 2016-09-11 at 7.57 AM

  Ted jsi mi tim prispevkem uplne pripomnela me minuly rok, ta nervozita a strach pri prijezdu.. u me takova mirna nervozita pretrvavala teda cely pobyt, protoze porad prichazelo neco novyho.. mas velky stesti, ze jste do toho sli ve dvou :) At se pri studiu dari!

  • Reply cassidy 2016-10-15 at 2.44 AM

   Potvrzuju, že vážně trošku pořád přetrvává. To “šli ve dvou” rozhodně pomohlo v rozhodování, bohužel věci často nevyjdou tak, jak si člověk plánuje a nakonec tu tohle “ulehčení” není, no… Povím brzy. Děkuju!

  Leave a Reply