Australia, travels

Roadtrip po Austrálii chytře + rozpočet

posted by cassidy on 2015-08-26 at 5.28 PM, 9 comments

Odmítáme ten (bohužel pořád tak smutně častej) model trávit denně čas v nenáviděný práci a šetřit půl roku na týdenní dovolenou, proto nás nemůžou čekat hotelový komplexy s bazény o rozloze menšího bytu a all inclusive. Druhá věc je, že po tom tak nějak netoužíme…

11951295_10152965473521512_2212423586334508050_nAutor: David Wolfe
Fotka pěti-milionovo-hvězdičkovýho hotelu: Jordan Alexander

Jak jsme si za poslední rok vyzkoušeli, dokážeme se ale zařídit tak, abychom si mohli dovolit na cestách žít delší dobu s tím, že nám bohužel (zatím?) odnikud neplynou žádný pasivní příjmy. Ačkoli se nesnažíme se stáhnout náklady na úplný minimum k přežití, vážíme si svých těl a zdraví natolik, že jim dopřáváme kvalitní opravdové jídlo a dobrá káva (nebo dvě?) v našich dnech má svoje stálý místo. O svých výdajích ale přemýšlíme a máme prostě nějak nastavený priority. Vždycky je to o prioritách. Nechtěla jsem tenhle článek nazvat něčím ve stylu “Roadtrip po Austrálii levně,” protože to prostě pak laciný je. Vy to nechcete za každou cenu nejlevněji, ale chytře. A spousta věcí se dá pořídit mnohem výhodněji než se může na první pohled zdát, stačí vědět, jaký jsou možnosti a pokusit se využít tu nejvhodnější. To platí vždycky a všude. Jaké z nich jsme využili na cestě po Austrálii?

UBYTOVÁNÍ
Nebudeme si nic nalhávat, Sydney, kde jsme začínali, je extrémně drahé město. Ubytování jsme sháněli hodně narychlo (vzhledem k několika dalším okolnostem jsme se rozhodli nechat to “na místo”, protože jsme věděli, že jinak bychom mohli být zbytečně omezení a/nebo ztrácet drahocenný čas), Airbnb moc nepřicházelo v úvahu nehledě na to, že případný možnosti v centru města byly úplně mimo naši cenovou relaci, nějaký kompromis zkousnutelnýho prostředí a ceny by znamenal spoustu zbytečnýho cestování hromadnou dopravou (čas + peníze)… Protože nám šlo o přespání na jednu noc, řekli jsme si, že si s vidinou úspory vybereme z nabídky hostelů. $45 za osobu na palandách ve sdílených pokojích pro osm lidí? To nechceš. To z devadesáti dolarů zase dokážem vytřískat o dost víc. Zatímco na letišti v Sydney čekáme na batohy, je čas provětrat moji oblíbenou Hotel Tonight appku. Za hodinu se ubytováváme v nádherným 57 Foveaux Street hotelu v centru Sydney asi 250 metrů od vlakové stanice, na kterou jsme přijeli, posloucháme seznam benefitů, které máme v ceně a na účtu je o 82 dolarů méně. Takže jsme právě vyměnili palandu a šest cizích lidí v místnosti za luxusní postel a vlastní koupelnu a za ušetřených osm dolarů si dáme to kafe. Neříkám, někdy je super potkat nový lidi. Ale po předchozí noci na letišti jsme nadšení ze soukromí a pohodlí.

Jak teda na lepší přespání za fajn cenu? Aplikace Hotel Tonight (existuje pro Android i iOS) nejenže přináší sama o sobě výhodné ceny hotelů na nadcházející noc (hotely přes aplikaci nabízejí last minute volné pokoje za “výprodejové” ceny), ale pokud s appkou začínáte, můžete cenu ubytování ještě snížit díky pozvánce. Buď se vás na kód někoho, kdo vám ji doporučil, zeptá už při registraci a nebo ho můžete vyplnit v záložce Account / Redeem Promo code. Když vyplníte můj kód LKEPPLOVA, dostanete do začátku 20 EUR nebo ekvivalent v měně, kterou používáte. A když si pak rezervaci uděláte, dostanu za odměnu (za to, že se s váma dělím o takovýhle tríčky) kredit i já, takže se zase třeba budu moct mnohem snadněji brzo někam podívat (nebojte, nedozvím se ani kdo jste, natož kam se chystáte). Rezervace hotelu před appku je záležitost chviličky, číslo platební karty nemusíte ani opisovat, stačí kartu “naskenovat” foťákem v telefonu, na konci rezervaci potvrdit obtažením loga aplikace. Každý hotelový pokoj, který si takhle zabookujete, je automaticky pro dvě osoby. Pokud cestujete ve dvou, asi si hravě domyslíte, že z benefitů za novou registraci můžete profitovat ještě několikrát. Co ještě brání rychlýmu útěku?

Nevybrali jste si? Na úplně stejném principu funguje aplikace Hotel Quickly. I tady můžete ušetřit krásných $30 nebo jejich ekvivalent, pokud v menu vyberete Credits, kliknete na tlačítko Redeem Voucher a vyplníte LKEPP. Nemáte zač!

I přes všechny slevy jsou hotely volba jen na superkrátkou dobu. Když sháním ubytování na delší dobu nebo jsem si jistá datem a lokalitou víc dopředu, mířím na Airbnb. Ačkoli poslední dobou už se hemží i komerčními objekty, naleznete tam ubytování především v soukromých domech, bytech, u místních lidí. Může se jednat od pronájmu jednoho lůžka po celou vilu (nebo třeba stromo dům a jiný speciality!) a většinou je to sympatická volba. Mám skvělou zkušenost z Německa, když jsme loni na jaře jeli s kamarádama objevovat Berlín, a rozrostla se o další velký plus za ubytování, které jsem nám vybrala na následující týden v Chiang Mai v Thajsku. I Airbnb vám při využití pozvánky přispěje na první výlet – 600 Kč do začátku není vůbec marných, co říkáte? Stačí se registrovat přes tenhle odkaz.

IMAG1744

— AUTO
Spát v autě je taky možnost. Když ovšem nějaký máte. Jak takový auto ale získat? Samozřejmě – půjčovny fungují. Fungují dost dobře, ale zvlášť pokud byste auto rádi vrátili v jiným městě, než si ho vyzvedáváte (což je dost možný, proč jet stejnou cestou tam a zpět?), krom půjčovného budete hodně pravděpodobně muset zaplatit poplatek za tenhle luxus. Například v Austrálii by nás auto na šest dní, na kolik jsme ho měli, vyšlo na 6×60 dolarů (půjčovné), 6×3 dolary za druhého řidiče a 200 dolarů jakožto “jednosměrný” poplatek. Jestli dobře počítám, tak jsme na $578. Zaplatili jsme ale $126. Za campervan, auto s postelí, což znamená, že následujících 5 nocí neřešíme ani žádný hotel nebo hostel. Jak jsme to sakra udělali, že za $21 na den máme čím jezdit a kde spát? Relokace. Jo, je to něco, na co se nemůžete spolehnout úplně vždycky, ale s trochou snahy a štěstí je hodně velká pravděpodobnost, že vám to vyjde.

Jak to funguje? Půjčovny často potřebují (právě z toho důvodu, že spousta lidí chce vrátit auto jinde, než kde si ho vyzvedla) přesunout některé vozy na jiné pobočky, aby dokázaly pokrýt poptávku. A tak nabídnou auto na internetu zadarmo nebo nějaký úplně směšný poplatek (třeba $1 – $5 na den). A to je vaše šance! Předem víte, o jaký typ auta se bude jednat a při výběru záleží na vašich preferencích. Můžete takhle získat snad cokoli od maličkého osobáku po karavan pro šest lidí. A viděla jsem dokonce i kamion, ale to už není zrovna standard a samozřejmě bez adekvátního řidičáku to nepůjde :)

Teď jste možná hodně nadšení, tak vám zase ty růžové brýle zase trošku sundám. Relokace mají spoustu omezení, o tom žádná. Ale dá se! Pojďme si to rychle projít.

  • Musíte najít stránky, které se zabývají relokacemi ve vybraným státě. V Austrálii a na Zélandu bylo nejvíc nabídek asi na imoova.com, ale nakonec jsme auto získali přes transfercar.co.nz
  • …a pak je hlídat třeba několikrát denně, protože samozřejmě o auta za pakatel má zájem mnohem víc lidí.
  • Většinou je možné je získat jen pár dnů před plánovaným datem cesty (my jsme auto získali 3 dny před vyzvednutím)
  • Je možný, že se auto ve vašem termínu prostě neobjeví.
  • Je možný, že se objeví nějaký úplně bláznivý a mimo vaše potřeby a za palivo pro karavan, který žere 20 l / 100 km byste ve dvou dali víc než na regulérní půjčovný za osobák.
  • Větší auto nemusí být výhra ani v jiných ohledech. Karavan (a třeba i takový vyšší campervan) je ve městě za trest, nevejde se do krytých parkovišť a na motání se uzšími uličkami to taky není žádná sranda. Naopak možnost připravit si teplý jídlo i když venku lije, moct se pohodlně postavit a v případě karavanu dokonce vyřešená sprcha.. to taky není k zahození. Opravdu záleží, kam jedete a co se tam chystáte dělat. Za sebe můžu říct, že VaNZ (maličká dodávka NEpřestavěná na kempování) byl skvělej kompromis.
  • Relokace je většinou dost časově omezená a na velký poznávání cestou by vám nemusel zbýt čas. V tomhle ohledu je taky potřeba být realista a nepřecenit svoje schopnosti, abyste z cesty něco měli a ne ji strávili za volantem. Ale zase vzdálenost na míň zajímavých usecích se dá překonávat za tmy a tak. A nebo můžete mít štěstí v tom, že auto není zabookované hned na následující den po tom, co ho máte vrátit, chtít trochu zainvestovat a pár dnů půjčovného si doplatit. Tak jsme to udělali my. Na čtyři dny máme auto úplně zdarma, další dva jsme doplatili po šedesáti dolarech za den. Už jen z toho důvodu, že díky autu neplatíme za jiné ubytování, se nám jakoby půjčovné zaplatí.
  • Někdy jste omezeni nejen časově, ale i počtem kilometrů, které autem smíte ujet. Pokud je auto nutné převést mezi městy vzdálenými nejkratší cestou 1000 km a půjčovna vám dovolí ujet 1200 km, asi si taky výlet a poznávání moc neužijete. Většinou je ale limit absolutně dostačující a nebo vůbec není.

Mimochodem, do tý svobody, která jde ruku v ruce s autem, ve kterém se dá přespat (a tím nemyslím přečkat noc s tělem zkrouceným na sedačce), jsem se zamilovala tolik, že jednou bych nějakým takovým ráda disponovala. A že se dá pohodlně spát v autech mnohem menších, než byste řekli :)

IMAG1699

— LETENKY
Letíte někam dál? Nebo ani né zrovna daleko, ale cestou přestupujete? A co třeba naplánovat si cestu “s přestupem navíc” úplně od začátku? Náš australský výlet nebyl žádný rozmar, který by (co se týká letenek) nějak výrazně zasáhl do rozpočtu.. Jednoduše jsme využili možnosti, kterou nabízela naše roční zpáteční letenka do Prahy a za doplatek jsme nemuseli na cestě zpět do Evropy v Brisbane jen přestoupit, ale let jsme úplně opustili a na stejnou pravidelnou linku na stejném místě nastoupíme až o týden později.

Abychom mohli jet autem jen jednu cestu ze Sydney do Brisbane, museli jsme se nějakým způsobem dostat do Sydney. A v případě, kdy není času nazbyt jak jinak, než letecky. V poslední době jsme si hodně oblíbili vyhledávače Kayak a český SkyPicker, ten hlavě právě pro jihovýchodní Asii. Pokud jste trochu flexibilní a trochu dobrodruzi, díky možnostem vyhledávání, které nabízí (několik výchozích i cílových letišť, flexibilní data, vyhledávání podle mapy…), můžete najít letenky za zlomek ceny. Co na tom, že až následující den a z jinýho letiště? Pokud to alespoň trochu jde, nebuďte fajnovky, využijte to ve svůj prospěch – utraťte peníze ušetřené na letence za zážitky v mezičase.

Řekněte si, co byste rádi viděli cestou a zkuste zjistit, jaký jsou možnosti! Když letěl ze Zélandu Vilda, zpáteční letenku neměl. S K. udělali “průzkum trhu” a nejen, že rozfázovaná letenka byla výrazně levnější, než kdyby koupil cestu z Christchurch do Prahy (samozřejmě by se stejně několika přestupům nevyhl), ale taky si během tří dnů projezdil Melbourne na kole a setkal se s dávným známým, užil si čtyři dny plné milovaný jízdy na motorce a potápění na Bali a další čtyři dny nevěděl, kam dřív koukat v uličkách jihovietnamského Ho Chi Minh a jeho okolí. Jasně, tyhle “přestávky” něco stojí, na druhou stranu kdybyste se do zmíněných lokalit chtěli vypravit jen tak z Čech, právě letenka tvoří převážnou část ceny.

“It’s the journey, not the destination.”

— ROZPOČET
O penězích úplně často nepíšu, ale na druhou stranu orientační ceny a rozpočty jsou jedny z věcí, které při cestování na internetu hledám nejčastěji. Nejen, že jsme se díky informovanosti několikrát nenechali “oškubat,” ale hlavně aby bylo cestování dlouhodobě udržitelné, je potřeba přemýšlet trochu dopředu. Neděláme si nějaké přesné plány, jejichž dodržování by nás stresovalo, to nikdo nechce. Spíš si řekneme, za jakou částku bychom určitou etapu rádi pořídili. Na Austrálii to bylo 2000 dolarů, ale novozélandských, ať v tom udělám trochu zmatek, to je asi 1800 AUD. Když jsem teď dosčítala tu tabulku, co jsme pro vás s  zpětně K. sepisovali, zjistila jsem, že jsme ho dodrželi ukázkově. Na kolik nás týdenní roadtrip po Austrálii vyšel přesně a za co jsme utráceli?

Letenka Brisbane > Sydney x2 150 AUD
Ubytování (hotel a kempy) 242 AUD
Benzín 174 AUD
Auto (půjčovné, poplatek za druhého řidiče, registrace do systémů mýta) 140 AUD
SIM karta s datovými balíčky x2 40 AUD
Vlak letiště > centrum Sydney x2 34 AUD
Vstupné do Billabong wildlife park x2 54 AUD
Pohledy a známky 26 AUD
Stříbrný prstýnek 40 AUD
Odeslání balíku do Čech 108 AUD
Jídlo, pití (a možná nějaké neidentifikované výdaje) 744 AUD
Celkem 1752 AUD

9 Comments

  • Reply Athelas 2015-09-07 at 1.02 AM

    muhehe, do Skypickeru jsem před dvěma měsíci nastoupila na hpp, tak jsem ráda, že je to oceňované :) díky za ty aplikace, o nich jsem ani nevěděla

  • Reply Číčotipy: Jakej byl srpen | Číča v kleci 2015-09-04 at 3.59 AM

    […] trochu jinýho soudku, Lucie na svým blogu sepsala články o roadtripu po Austrálii, který nedávno zažila. A v tomhle se zaměřila hlavně na to, jak ušetřit, kde se dá a […]

  • Reply Lúca 2015-08-31 at 12.39 AM

    Pecka, pecka! Takových užitečných informací, to snad ani není možný. O všem slyším poprvé a nemůžu uvěřit, kolik se dá ušetřit, když není člověk línej a hledá. Díky!

  • Reply eS 2015-08-27 at 6.54 PM

    Parádní článek, ale to tě týden v Australii vyšel na cca 45 tisic? Páni, to je moc. Strašně ráda bych cestovala, ale asi bych první musela někde našetřit půl mega :D

    • Reply cassidy 2015-08-30 at 2.32 AM

      Es, všechny ceny jsou uvedené za dva lidi, ale popravdě samotný cestovatel by moc neušetřil (ceny kempů jsou zpravidla za auto, pronájem auta, benzín…). Austrálie je pro nás hodně drahá země – taky jsme říkali, že se tam musíme ještě vrátit, a přesně jsme se shodli na tom, že to chce tři měsíce času a půl milionu k tomu :D Ideální by bylo zkombinovat ji s prací, není zrovna jednoduchý, ale určitě by to stálo za to.

  • Reply Lenka 2015-08-27 at 5.31 AM

    Tak to teda klobouk dolu za tenhle clanek a tisicere diky.

    • Reply cassidy 2015-08-30 at 2.26 AM

      Rádo se stalo! Jsem ráda, jestli alespoň maličko pomůže :)

  • Reply Michelle 2015-08-26 at 8.21 PM

    Ach ach ach. Za tenhle článek velký dík Cass! Registraci na hotel tonight jsem udělala okamžitě:-), tak ti něco přilítne. Víc takových článků prosím! ;-)

    • Reply cassidy 2015-08-30 at 2.35 AM

      Jé, já jsem si říkala, jestli to nebude moc informací a trochu nuda, tak jsem ráda, že se líbil. Hotel Tonight si užij! (a díky!)

    Leave a Reply