life & stories, stuff

August 3, Friday

posted by cassidy on 2012-08-03 at 5.29 PM, 11 comments

Nové běžecké boty jsem potřebovala od chvíle, kdy jsem si ty staré, i když pořád v super stavu, ale pěkně špinavé, nechala vyprat, což je možná už dobré dva měsíce. Tenisky pereme v pračce docela běžně a nikdy předtím se to nestalo, ale tyhle se srazily :D Tím pádem pro mě každý běh znamenal nový puchýř na prostředníčku levé nohy. Já vím, zní to vtipně :D Ale běhejte s tím, žejo.

Protože jsme měli včera cestu do centra Prahy, protože mi konečně přišla nová karta jako náhrada za zneužitou a zablokovanou (tzn. mohla jsem zas konečně platit vyšší než párkorunové částky) a protože mám 20% slevu na kompletní sortiment v Nike Store, zamířila jsem se jako první podívat právě tam. Bylo mi vysvětleno, které typy bot by byly vhodné na vzdálenosti a asfalt, po kterém běhám (bych nečekala, že běžecká bota, kterou vídám na billboardech po celé Praze, je vhodná na vzdálenost 2, maximálně 4 km). K mé smůle to byly samozřejmě ty nejdražší druhy, na druhou stranu – naštěstí mi nejpohodlněji na noze seděly růžovky, což je velké plus :D A podle prodavače taky důvod, proč se nejvíc prodávají xDDDDDDD Vyprávěl, jak se může přetrhnout, aby vysvětlil, která bota používá jaké technologie, proč a na co je nejvhodnější a slečna pak řekne “No, to je jedno, beru ty růžový.” :D

Protože jsme primárně nejeli pro boty, ale na schůzku kvůli jedné zakázce, a protože jsem nad tím nějak moc nepřemýšlela, dělala jsem trochu divadlo jako dámička v minisukni na běžeckým pásu, abych si je vyzkoušela botyv v prodejně “naživo” a aby mi slečna prodavačka-běžkyně zkontrolovala, jestli (podle Tomášových slov) neběhám jak kopyto. Nebo jestli špatně nenašlapuju. Ale prej dobrý :D

Jsou boží, což? A to jste v nich ještě neběhali :)

Docela poctivě trénujeme na We Run Prague (btw nechystáte se někdo taky?), dali jsme si za cíl doběhnout v čase pod hodinu, což se mi ze začátku jevilo jako nemožné (možná pamatujete, že jsem tu docela nedávno psala, že jsem si desítku zaběhla za 1:10 a málem jsem vypustila duši), protože to znamenalo vydržet celou dobu s pace pod šest. Spíš míň, ať nějaká rezerva na případný vydýchání a tak. Před pár dny jsme se snažili vydržet na 5:30 na 4 km, skoro se nám to povedlo. Dneska jsem si laťku nasadila o něco výš a uběhla jsem 6 km s pace 5:19, čemuž doteď nevěřím :D Protože mám 10 km dlouhou trasu, zbývající 4 km jsem si nechala jako “spalovací” a běžela je naopak co nejpomaleji to šlo. Jaký bylo překvapení po doběhu, kdy jsem se domů dostala s časem přesně jedna hodina? A to bych ty 4 “hubnoucí” kilometry zvládla běžet určitě alespoň o něco málo rychleji. Kdyby se to takhle povedlo 1. září, byla bych nadšená :)

11 Comments

 • Reply Kat 2012-08-07 at 4.13 PM

  No to je skvělý, ten sešit! :) Konečně vím, co s tim krásným blokem, který je mi líto vyhodit

 • Reply Tom 2012-08-07 at 1.37 PM

  Ondro, četl sis ten tvůj příspěvek po sobě?

 • Reply Nat 2012-08-06 at 5.46 PM

  Ondro, kdybych tohle všechno měla někdy řešit, tak nikdy nevypnu a nejdu si zaběhat XDDDDDDDDDDDDDDDD

 • Reply cassidy 2012-08-06 at 5.20 PM

  Nat, xDDDDDDDD

  Spencie, díky, fandi, ať nejsem mezi těma, co sebou někde cestou seknou :D

  Jane, prostě někde asi neuchránili dobře data a odečetlo se mi pár (naštěstí ne moc vysokých) plateb, které jsem rozhodně neuskutečnila. Např. simkarta na Novém Zélandu. (Jo, kéž by… :D)

  Lucienda, !!!

  Ondro, díky za vyčerpávající koment, délkou docela konkuruješ celýmu mýmu postu :D Běhám hlavně proto, že mě to baví, že kvůli tomu nemusím chodit nikam do posilovny (bydlím přímo u pěší/cyklo stezky) a rychle si psychicky odpočinu po dni prosezeném u počítače. O svaly mi nejde rozhodně, klidně bych se spíš nějakých ráda zbavila a zdraví nějak extrémně neřeším, sportovat jsem zvyklá od malička a spíš mi přijde divné vůbec nic nedělat. V těch botách se mi běhá líp, než v přechozích, protože běhám jenom po asfaltu (nemám na výběr) a tím, že mají daleko více pod patou je vážně znát, že víc tlumí nárazy a moje ne-zrovna-v-pořádku koleno v nich trpí daleko méně a pobolívá taky po mnohem delší době, takže ať je to marketingový trik a naletěla jsem nebo ne, zatím utracených peněz nelituju :) (Ano, vím, že s ne-zrovna-v-pořádku kolenem bych běhat neměla, ale to bych neměla dělat věcí…)

  Kryštofe, budu ráda, když to zmáknu pod tu hodinu a budu s tím vážně spokojená, jak jsem psala.. nějakých 50 min nepřichází v úvahu, tolik natrénováno zdaleka nemám :D

 • Reply Kryštof 2012-08-06 at 12.40 PM

  Kolik zatím dáváte? Letos by se mi už chtělo na WeRunPrague konečně stlačit ten čas pod 50. Každopádně doufám v lepší organizaci a hlavně vodu, loni to bylo příšerný :D

 • Reply Ondra 2012-08-05 at 11.50 AM

  Zajímavý je, že ještě žádná studie v historii nepotvrdila, že by jakákoli bota někomu “pomohla” při běhu, z hlediska techniky, prevence zranění…vůbec. Marketing hraje ale obrovskou roli.
  Taky jsem byl kdysi ve stadiu, kdy jsem si kupoval Asics Gel Kayano, hltal rozhovory s prof.Pirkem a dalšími celebritami v časopisech jako Běhej, Run…ale podle všeho, pokud si člověk zvykne, minimální opora je lepší, protože neubírá na snaze chodidlu. Bota supluje funkci, kterou by suplovat nemusela, kdyby jí člověk neměl. Samozřejmě, pokud se po letech v botách přeorientuješ na něco ve stylu Vibram Fivefingers (běhat bos v lese nebokdekoli jinde není nejlepší nápad), zranění hrozí ještě mnohem víc…
  A pak jsem zjistil, že z posilovny získám při vhodném programu stejně pro kardiovaskulární systém, jako z běhu. Zlepšení při běhu totiž nevychází primárně ze zlepšení srd. funkce, ale z tréninku specifické činnosti – běhu, a jeho větší ekonomiky. Prostě ti líp jde běhání. Taky, logicky, z posílení svalů zejména dolních končetin. Dokonce proběhly studie, kdy si člověk, jenž se mohl na specifickém cyklotrenažéru připravovat dva týdny předem a neměl za sebou nijak oslnivou kariéru, porazil rekordmany na 10 km jen proto, že byl zvyklý na konkrétní přístroj – zlepšil se na konkrétním přístroji. Zkrátka a dobře, pojem “kardio” je z podstaty nesmysl. Každá svalová činnost je “kardio”, protože má za následek kompenzaci na úrovni hypertrofie svalstva a adaptace cévního zásobení, což pak vede i ke zlepšení srd. fce. Pravděpodobnost zranění je mnohem nižší, než při běhu, když cvičím v posilovně správně. (Jedna série do svalového vyčerpání, bez pauz mezi cviky (“kardio” efekt), cca 30 minut celkem, 2x týdně…)A vzhledem k tomu, že mě běh sice docela bavil, ale dělal jsem ho hlavně pro zdraví…tak jsem skončil…něco jinýho je běhat pro zábavu a výzvu, pročištění hlavy, to beru. Ale většina lidí běhá pro tu iluzi, že to je to nejlepší, co pro sebe mohou udělat. A když si člověk uvědomí, že jde vždy o svaly, ne o nějaké zázračné “kardio” efekty při běhu, proč je neposílit přímo a mít tak všechny benefity v jednom?
  Původně jsem to ale začal psát proto, abych zdůraznil, že ti prodejci si tak možná myslí, že o tom něco ví, ale jen papouškují nesmyslné reklamní letáky firem…tím jsem ti ale nechtěl kazit radost:-)

 • Reply lucienda 2012-08-04 at 8.15 PM

  JUST DO IT!

 • Reply skalain 2012-08-04 at 7.50 PM

  Ty boty jsou super, ja jsem velky fanousek Nike 20% slevu teda zavidim. A jedny niky z tyhle kolekce mam shodou okolnosti taky, takze vim, ze jsou dokonaly!! Tak at jde behani ;-)

 • Reply Jane 2012-08-04 at 5.10 PM

  Zneužitou a zablokovanou kartu? Co se stalo???
  Jinak s těma botama Ti fandím, že jsi si šla i nechat poradit a tak. Skvělý! We Run Prague bude určitě paráda! Budu vám držet palce!

 • Reply Spencie 2012-08-04 at 8.05 AM

  Vypadaj dobře :))
  We run Prague! Budu fandit hrozně ať to dopadne :))

 • Reply Nat 2012-08-03 at 8.25 PM

  My budeme mít další post stejnej XDDDDDDDD dneska sem chtěla psát o nových botech a běhání prostě XDDDDDDDD hoši! nás přestanou lidi číst už nervama XDDDDDDD

 • Leave a Reply